Zase něco z mé pošty

11. března 2010 v 17:07 | Michal |  Nejen úvod

Jestli to takhle půjde dál, tak snad založím novou rubriku. Ale to je dobře, že mi lidi píšou. Aspoň vím, že se můj blog pořád čte a je k něčemu dobrý.
A právě proto, aby byl ještě lepší, sem dám zase nějakou tu zkušenost, co mi přišla poštou.


Doslovné znění e-mailu od Katky - je výstižný i srozumitelný, tak jsem jej nechal v původní podobě, snad se Katka nebude zlobit ;-)
Ahoj Michale,
přepošlu ti email, co jsem od údajné agentury dostala...
Nejdříve mi volali ze skrytého čísla, pak mi ho i poslali.
Chtěli po mě 500 liber na vyřízení všech papírů.
Mohl bys to dát na svůj blog, at na to nikdo nenaletí? Samozřejmě mi údajná mamina nabízela 500 liber týdně, což je hovadina.
Ta ženská se jmenuje Kate Jones, pošlu ti fotky, který mi poslala. Vzhledem k velikosti náhledu jsou asi stažený z netu.
Jinak ted mám rozjednaný tři rodiny, nejradši bych chtěla do většího města, tak uvidíme, jak to dopadne.
Katka

Attention Katerina S.

London Travels Management wishes to thank you for contacting us regarding the arrangement of your Traveling Documents to the United Kingdom Which is National Insurance And Tax Paper, Air Ticket Which You Need Before Your Can Be An Au pair In UK. We promise to Offer you the best which you will be Glad you did. It was Indicated in your E-mail that you have been told by your Host Family who asked you to contact us. We promise never to disappoint you as we have never disappointed her either... We would request that you provide us with the following so that the documentation will start immediately. We would get your papers within two days as soon as we receive the information from you .

- Full Name

-Mailing Address

-Phone Number

-Nationality

-A Total of £ 500 to enable us process the necessary Documents National Insurance And Tax Paper,Air Ticket


We will begin in earnest once we receive all necessary Details....

In anticipation of your response

Yours Faithfully,

Mr Bruce Mcfedden

Global Travels International

+447011162642 - to je číslo na údajnou agenturu...


První email od Kate, ostatní už jsou napsaný tak strašnou angličtinou, že i já to poznám :) furt se kroutila z toho, abych si popovídala s dětmi, aby mi zavolala...
Hello Katka


Thanks for the mail and i will like you to know that i got your profile on the profi AU PAIR SITE and i will like to really meet you soon because i think you are a great au pair that anyone could have and i will like you to know that 2 Kids Mary 3 and Angel is 7. I am a information technology professional and i travel all around the Europe due to my type of work and i am to start my trips anytime from now and i cant leave my children all alone cos I'm a (single parent). We live in a big house with a lovely garden in it.They love the movies,games and the amusement park.We live in a friendly environments with lovely people and we want you not as an aupair alone but as part of the Jones' Family. We want our kids to be happy not with us alone but with you too and we believe you can give me all they needs and you will be living with us as family as well.


You'll have your private room which will have bathroom,toilet,television,air-conditional and you will have access to the internet and the telephone at home to get in touch with your friends and loved ones. You will be having fridays,saturdays and sundays as your off days, so you can have enough time for yourself. I will be happy if you can arrive in my Family Third week of, February 2010 and August 2010 for some months you like and we will be paying you 500 per week, If is okay with you.All i want you to do now is to contact the agency that will help you with your trip to london,this is their email contact and they have being helping me whenever i want to travel (londontravels@live.com) whatever they say,let me know and i assuring you that i will refund all your traveling expenses as soon as you get here.this is my details following below....

15 Fallsbrook Road,
London SW16 6DU
United Kingdom.

Make sure you contact the agent to help you with your Papers And Air Ticket and some other things available as fast as possible.and send your picture and your phone number

Hope to hear from you soon.

Best Regards,

Mrs Jones

Konec e-mailu.
Takže pozor na to. Nevěřte, že vám dá někdo 500Liber týdně.
Pokud máte podobnou zkušenost, tak sem s ní.
Nebo mi napište a můžeme se domluvit přes maily.
A jinak díky Katko a Good Luck!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama